Pre ukladanie nastavení a správne fungovanie využívame súbory cookies. Používaním webu súhlasíte s ich používaním. Rozumiem

Ako bezpečne odstrániť žmolky z oblečenia?

Krásny nový vlnený sveter alebo nová mikina vyzerajú parádne, ale po pár vypraniach na nich objavíte žmolky. Nie je to však koniec sveta, žmolkov sa totiž na rozdiel od iných vád môžete pomerne ľahko zbaviť. Poďte sa pozrieť na to, ako so žmolkami zatočiť a tiež na to, ako im predchádzať.
V ideálnom svete by sa žmolky neobjavovali vôbec. Lenže nič nie je ideálne, a tak sa so žmolkami musíme zmieriť. Aj keď ani to nie je definitívne, žmolky sa síce budú pri praní a nosení tvoriť ďalej, ale my ich vznik môžeme oddialiť.

Obsah článku
Ako žmolky vznikajú?
Aké materiály sú na žmolky náchylnejšie?
Ako zabrániť tvoreniu žmolkov?
Ako sa žmolkov zbaviť?
 

Ako žmolky vznikajú?

Žmolky vznikajú vplyvom trenia pri bežnom nosení. Keď oblečenie nosíte, vlákna textílií sa prirodzene uvoľňujú a uzlia sa s končekmi ďalších odstávajúcich vlákien. Toto zauzlovanie má za následok vznik takzvaných žmolkov. Žmolky môžu spôsobiť napríklad suché zipsy alebo kabelky, ktoré sa trú o svetrové šaty a kabáty v oblasti ramien a bokov. Žmolky sa tiež často objavujú v podpazuší. Páni si zase žmolky často vyrobia pomocou fúzov, napríklad strnisko má na svedomí žmolky na šáloch.

Aké materiály sú na žmolky náchylnejšie?

Niektoré materiály sú náchylnejšie na žmolky viac ako iné. Bohužiaľ sa však žmolky skôr či neskôr objavia takmer na akomkoľvek oblečení. Je to preto, že výrobcovia pridávajú aj k prírodným materiálom umelé vlákna.

Žmolky sa však na oblečení môžu objaviť aj po praní, najčastejšie ich na oblečení zanechávajú uteráky, nekvalitné materiály, umelé svetre aj vlnené odevy. Predídete tomu tým, že rozdelíte oblečenie na niekoľko kôpok nielen podľa farby, ale aj podľa materiálu. Jednotlivé kúsky náchylné na žmolky otočte naruby a zvoľte šetrný program na pranie.

Ako zabrániť tvoreniu žmolkov?

Svetre pred praním obráťte naruby, použite prášok na jemné prádlo a neperte ich na viac ako 40° C. Žmýkajte na čo najmenších otáčkach. Niektoré svetre púšťajú "chlpy", ktoré by sa počas prania prichytili na inom oblečení. Takéto svetre vložte do špeciálneho vrecka, prípadne do obliečky na vankúš. Chlpy sa nenachytajú na tričká, ďalšie svetre a mikiny. Svetre môžete prať aj v ruke, a to opäť za použitia prášku na jemnú bielizeň. Pri praní a plákania dbajte na to, aby bola teplota vody rovnaká.

Na žmolky sú okrem vlny náchylné aj menčester a fleece, tie by ste tiež mali prať naruby pri miernych teplotách do 30° C. Bavlna sa zase odporúča prať v práčke na 40° C až 60° C.

Vlákna sa zachytávajú v práčke, preto je potrebné práčku raz za čas vyčistiť. Vyčistiť musíte odpad, lievik i vnútornú gumu. Do bubna nasypte prací prášok a pustite na prázdno program na pranie na 40° C. Zbavíte sa tak chĺpkov, ktoré v práčke zostali. Pri sušení v sušičke k oblečeniu vložte kus tkaniny z nylonu, ten v sušičke perfektne zachytáva žmolky.

Ako sa žmolkov zbaviť?

Keď sa objavia žmolky, nemusíte oblečenie hneď vyhadzovať alebo ho nosiť len na doma. Spôsobov, ako sa žmolkov zbaviť, existuje hneď niekoľko. Záleží len na vás, ktorý vám bude vyhovovať najlepšie.

Asi najjednoduchšie je žmolky ostrihať nožnicami, ale takto sa zbavíte len väčších žmolkov, ktoré sa často tvoria na švíkoch a koncoch rukávov. Na menšie žmolky dobre funguje žiletka, prípadne holiaci strojček. V správnom sklone ňou prechádzajte po oblečení. Mikinu si položte na tvrdú podložku, látku natiahnite a opatrne po nej jazdite žiletkou. Žiletku však nepoužívajte na polyester.

Z menčestru odstránite žmolky najlepšie kefou, dbajte na to, aby pri kefovaní bola látka mokrá. Ak nemáte kefu, vyskúšajte izolepu či lepiacu papierovú pásku. Namotajte si izolepu na prsty tak, aby lepivá plocha bola hore. Pásku postupne prikladajte na látku a odtrhávajte jemné žmolky. Na zvyšné jemné vyťahané vlákna použite ešte navlhčenú hubku na riad.

Hubku na riad môžete použiť aj inak. Namočte drsnejšiu stranu hubky a jemne potierajte, žmolky sa budú na hubku postupne nachytávat. S väčšími žmolkami pomôže drôtenka na riad. Dajte ale pozor na to, aby ste látku nepoškodili.

Hubku na riad môžete pridať do práčky k svetrom, šálom a mikinám. Nachytajú sa na ňu uvoľnené vlákna, takže vaše oblečenie zostane potom stále ako nové.

Pomocnú "ruku" vám podá aj pemza bežne používaná na päty. Pemzou sa rýchlo zbavíte žmolkov z kabátov s hrubou štruktúrou. Pomôcť vám môžu aj staré silonky, tie je potreba natiahnuť a prechádzať nimi prudko cez oblečenie.

Ak neveríte domácim vychytávkam, môžete si zaobstarať strojček, ktorý vám s tým pomôže. Jedná sa o odžmolkovač - malý strojček na baterky, ktorý odrezáva vystupujúce žmolky z tkaniny, vďaka mriežke pred ostrou časťou nehrozí, že by ste si svoj obľúbený sveter prerezali. Za odžmolkovač zaplatíte pár eur, za tie lepšie niekoľko desiatok eur, ale ak máte doma viac svetrov, mikín alebo šálov, na ktorých sa už žmolky začali prejavovať, táto investícia sa vám vráti.
 

Vianočné upratovanie v kľude a v pohode

Vianoce sa pomaly ale iste blížia. Než sa v kľude a v pohode posadíme ku slávnostnej tabuli, čaká nás ešte veľa nepopulárnych povinností. Jednou z nich je vianočné upratovanie. Tento rok však môže byť všetko inak! Máme pre vás pár zaručených tipov,…

Celý článok

Ako dobre vyčistiť svadobné šaty?

Každá nevesta by si želala, aby bol jej veľký deň úplne dokonalý. S tým sa taktiež spájajú nádherné svadobné šaty, ktoré žiaria už z diaľky. V takomto stave väčšinou však vydržia iba obrad, s postupujúcim časom sa na nich objavia najrôznejšie škvrny…

Celý článok